Добрі руки
Соціальний проект
допомоги особам із неповносправністю
Разом легше!
Ми нарешті запустили наш перший проект "Майстерню Мрії". Це центр денного перебування осіб з розумовою неповносправністю, де ми також запроваджуємо соціальне підприємництво з виробництва трав'яних чаїв.
Найсвіжіші новини можна переглянути на сторінці у фейсбуці:

Через стереотипи суспільство відкинуло людей з неповносправністю, назвавши їх не нормальними. Невідомо, хто саме окреслив ці рамки нормальності для нас, але скориставшись ними, ми несвідомо ізолювали від світу людей, які просто не схожі на нас, присвоївши їм статус інвалідів.

Уявіть собі дитину. Або краще уявіть, що ви – дитина, від якої відмовилось суспільство. Ви сидите, замкнені в кімнаті й у собі, і ніхто не знає, що з вами робити, як поводитись. Батьки люблять вас всім серцем, але не можуть дати вам всього: не знають, що, і не розуміють, як.
Для початку вас віддають до інтернату чи спеціалізованої школи, де ви чогось вчитесь і щось робите до певного віку. А тоді ви закінчуєте ту школу. Ви ще дитина, а далі подітись вже нікуди. І от ви знову сидите в куточку, замкнені в кімнаті й у собі. Ви боїтеся бути собою, бо хтось вирішив, що ви не нормальні й не потрібні. Ви боїтеся жити, бо хтось просто не зміг усвідомити, що насправді ваше життя – найцінніший дарунок, що ви – клубочок щастя, добра і любові, що ви своєю "не нормальністю" можете змінити світ на краще, що ви здатні відшукати світло в найпотаємніших куточках людської душі. Але от уявіть, що одного дня, який нічим не відрізняється від попередніх, двері вашої кімнати відчиняються і заходить незнайома людина, наприклад, чоловік. Ви не знаєте, хто це. За звичкою ви побоюєтесь незнайомця. Але, хоч і з острахом, піднявши погляд, ви бачите щиру усмішку людини, яка вже вас любить. Чоловік простягає до вас руку і запрошує піти з ним. Ви не знаєте, куди й навіщо, та все ж погоджуєтесь, і невдовзі потрапляєте в місце, де вас зустрічає гурт людей. Вони, усміхаючись, підбігають, щоб привітати вас. Вже через мить розгубленість зникає і від щастя ви готові обняти весь світ, бо навколо люди, які бачать вас таким, яким ви є, люди, які щасливі, бо ви є. Після цього ви проводите багато часу з цими людьми, робите щось разом, ходите на прогулянки... і з часом ви перетворюєтесь на велику дружню сім'ю. Тією сім'єю для вас стає спільнота.
У цій історії ви – одні з тих, кому дуже пощастило. Ви народились в місті, де є така спільнота і є людина, яка відшукає вас і подасть люблячу руку. Та, на жаль, в Україні таких спільнот дуже мало. Звісно, в кожному місті є люди, які хочуть простягнути руку, і є ті, хто потребують її, але зазвичай самого бажання недостатньо.
Спільнотам потрібно організовувати зустрічі, мандрувати, купувати матеріали для ручної праці, готувати спільні обіди, платити заробітну плату асистентам і ще багато інших повсякденних витрат. Потрібні вміння і досвід у провадженні спільноти, і тут без зовнішньої допомоги спеціалістів не обійтись. Для цього і створено соціальний проект "Добрі руки", метою якого є зробити все необхідне для того, щоб в кожному містечку України, де проживають люди з особливими потребами, діяли такі спільноти.
Детальніше...
Проект “Добрі руки” - це соціальна ініціатива небайдужих людей, спрямована на підтримку спільнот, котрі допомагають людям з розумовою неповносправністю, та об'єднання їх у загальноукраїнський рух.
Наші цілі:
 • впровадження соціального підприємництва як головного джерела доходів спільнот-майстерень;
 • створення ресурсно-інформаційного центру, який накопичуватиме:
  • досвід окремих спільнот;
  • досвід зовнішніх спеціалістів.
Напрямки роботи ресурсно-інформаційного центру:
 • юридичний;
 • виробничо-технологічний;
 • маркетинговий;
 • проектів та грантів;
 • соціально-психологічний.
Шляхи донесення спільнотам накопичених досвіду та знань:
 • створення та провадження навчального центру, який організовуватиме періодичні виїзні вишколи;
 • консультації та поширення зібраної інформації через інтернет-сайт http://dobri-ruky.org.
Спільнота твориться у кілька етапів:
1) етап становлення — перш, ніж постане активна спільнота, котра буде збиратись кожного дня, має пройти час, коли люди між собою здружаться і відкриються. Для цього потрібні спільні мандрівки, спілкування, різні заходи. На цьому етапі фінансові витрати незначні, але потрібні небайдужі люди, які будуть ділитись любов'ю і часом.
2) етап щоденної праці — коли спільнота починає збиратись кожного дня на зустрічі, під час яких крім спільних молитов, навчання, ігор, також здійснюють різні види праці. Праця на майстерні виконує переважно функцію соціальної реабілітації, коли друзі (так в спільнотах називають осіб з розумовою неповносправністю) відчувають себе звичайними членами суспільства, які ходять на “роботу” і навіть на деяких майстернях отримують символічну “зарплату”, на яку з нетерпінням чекають. Для того, щоб зрозуміти важливість роботи на майстернях, досить поспілкуватись хоча б з одним другом, який вже певний час відвідує майстерню і все стає зрозуміло — питання про необхідність таких закладів зникають самі собою.
Але разом з частотою зустрічей зростають і фінансові витрати. На сьогодні на діючих майстернях працюють асистенти (це їхнє постійне місце праці з фінансовою винагородою) з “друзями” та волонтерами (приходять у свій вільний час, щоб допомагати на волонтерських засадах). Також витрати йдуть на харчування, матеріали, вилазки, спільні заходи тощо.
Проблема фінансування діяльності майстерень є однією з найгостріших і найпотрібніших до вирішення. Коли знаходяться ініціативні люди, котрі готові працювати з «друзями», їхнє бажання часто зіштовхується з відсутністю ресурсів. Здебільшого діяльні осередки фінансуються завдяки грантам чи фінансовій допомозі небайдужих людей. Як наслідок, для того, щоб відкрити та провадити чергову майстерню, потрібна постійна грошова підтримка ззовні , яку знайти останнім часом дуже важко. Це може бути державне фінансування, прооектне фінансування приватними фондами, а також доходи від власної діяльності (соціальне підприємництво).
В країнах Євросоюзу такі спільноти фінансують переважно держава та грантодавці. В Україні ж ситуація з державним фінансуванням дуже складна, тому на перше місце виходить проектне фінансування завдяки грантам.

Проектне фінансування

Для того, щоб написати проект, потрібні певні знання. На сьогодні існують відповідні курси, де можна цього навчитись. Але виникає наступне питання — куди ці проекти подати і як знайти грантодавців? Коли спільнота є малою і не має достатнього досвіду, для неї це питання постає особливо гостро. Тому в рамках нашого проекту ми плануємо створити ресурсний центр, який би займався пошуком потенційних грантодавців та допомагав би спільнотам нав'язати з ними контакти для фінансування своїх проектів. А також плануємо проводити консультації зі спеціалістами щодо складання проектів.

Соціальне підприємництво

Одне давнє китайське прислів'я говорить:
“Якщо ти даси людині рибу — ти нагодуєш її один раз, а якщо навчиш її ловити рибу, то нагодуєш на все життя.“

Ось саме на такому навчанні ми і хочемо зосередитись. Ми пропонуємо поміняти сам принцип фінансування — зробити спільноту фінансово незалежною, коли рівень фінансування шляхом власних доходів буде покривати більшу частину витрат — аж до можливості повної самоокупності. Тобто відкрити для себе по-новому сферу соціального підприємництва.

Перше запитання, яке виникає при можливому поєднанні соціального підприємництва з працею з людьми з неповносправністю, це: чи це взагалі можливо? Тому що здебільшого люди, які провадять роботу з людьми з особливими потребами, не мають відношення до бізнес-процесів. Тому без консультацій з боку професіоналів у певних сферах підприємницької діяльності тут не обійтись.
Перші труднощі, котрі виникають при думці про соціальне підприємництво — це потреба у стартовому капіталі. Адже перш ніж майстерня стане самоокупною, її витрати будуть значно перевищувати доходи. І тут без зовнішнього фінансування у вигляді державної допомоги, благодійної пожертви чи певного гранту не обійтись. Як тут допомогти? За принципом: допомогли тобі — допоможи іншому, згідно якого майстерні, котрі стали фінансово самостійними і самоокупними, добровільно та спільно допомагають відкрити нову майстерню в новому містечку. А також — це допомога зі сторони Громадської спілки “Добрі руки” у написанні проектів на виділення грантів, а також пошуку інших джерел фінансування.
Наступна пересторога, яка виникає при думці про соціальне підприємництво, це — чи не пошкодить підприємництво головній меті існування спільноти — допомозі людям з особливими потребами? Часто люди бояться, що діяльність спільноти перетвориться на гонитву за прибутком з надмірною експлуатацією “друзів”. Але насправді друзі будуть виконувати, як і до того, свою щоденну роботу і частково долучатись до другорядних частин роботи. А підприємництво має стати повноцінним бізнесом, який би позиціонував себе як соціальний і продукція би просувалась на ринку як продукція чи послуги, до виготовлення яких долучились особи з неповносправністю.

Чим займатись?

На сьогодні, крім соціальної роботи (спільні молитви, співи, навчання) майстерні виготовляють переважно сувеніри ручної роботи стандартного асортименту (вироби з бісеру, свічки, відкритки тощо). Але для того, щоб соціальне підприємництво було ефективним, потрібно випускати ширший асортимент товарів (як у нас — сувенірів), чи послуг (до прикладу, в Польщі спільнота неповносправних відкрила соціальне кафе).
Але питання “чим займатись?” належить до сфери такої науки, як маркетинг. І перш, ніж починати діяльність, потрібно вивчити ринок щодо того, яка саме діяльність і які види продукції будуть конкурентноздатними. Ми плануємо залучити спеціалістів у цій галузі, які б допомогли дослідити ринок на наявність потенційних видів діяльності, а також удосконалити наявну сферу виготовлення сувенірів.
Найперше в рамках проекту “Добрі руки” ми плануємо раз на спільно визначений період часу (3 місяці чи півроку) збирати представників з усіх майстерень, які ввійдуть до руху — об'єднання організацій, що працюють з людьми з особливими потребами “Добрі руки”-- на навчальні зустрічі, на які ми б запрошували різноманітних майстрів, котрі б навчали цих представників новим видам робіт. Між собою вони також би ділились досвідом у виготовленні виробів (сувенірів) та інших сторін своєї роботи.
На нашому сайті dobri-ruky.org також будуть розміщені відео-уроки різноманітних майстер-класів. Крім того, майстерні будуть тісно підтримувати між собою контакти для обміну досвідом та різноманітною інформаційною допомогою.

Як робити?

Однією з найважливіших змін в форматі діяльності спільнот є зміна самого способу виробництва. Якщо зараз частка роботи “друзів” у виготовленні продукції складає приблизно 80%, а асистенти допомагають їм і наглядають за процесом. Для достатньої ефективності потрібно зменшити цю частку до 10-20% і ввести на майстерні як мінімум одну-дві оплачувані посади майстра, який би і займався основними роботами щодо виготовлення продукції, а “друзі” би допомагали би йому (чи їй) у нескладних операціях. Як наслідок, майстерня значно збільшує випуск продукції до рівня, який забезпечить її самоокупність, а для покупців, за попередніми опитуваннями, неважливо, яку частину роботи виконували неповносправні особи. Тим більше, що однією з головних мотивацій купівлі є бажання фінансово підтримати цю спільноту.

Як реалізовувати продукцію?

1) Юридична сторона
Оскільки спільноти зареєстровані (якщо зареєстровані) як неприбуткові громадські організації (юридично — які здійснюють діяльність без мети отримання прибутку для його наступного розподілу між учасниками цієї організації), то вони не мають юридичного права продавати свою продукцію в сувенірних крамницях, через інтернет, чи взагалі виставляти ціни на неї. Зараз діючі спільноти реалізовують свою продукцію переважно при церквах, чи на одноразових міні-ярмарках за благодійні пожертви.
Але насправді (про що мало хто ознайомлений) є дві юридичні можливості вільно реалізовувати свою продукцію і укладати договори постачання в крамнички, продавати через інтернет чи взагалі відкрити свою власну крамничку.
1-й варіант — дуже складний і затратний в плані багатьох бухгалтерських операцій: неприбуткова організація стає засновником юридичної особи, яка і здійснює юридичні операції щодо реалізації і виробництва продукції. В цьому випадку збільшуються бухгалтерські витрати і різнорідна паперова робота. Цей варіант є занадто складний, особливо для людей, які хочуть створити нову майстерню.
2-й варіант — досить простий і його на сьогодні вже використовують деякі громадські організації, які займаються соціальним підприємництвом. Він полягає в тому, що хтось з членів організації, чи наближених осіб реєструє себе як фізична особа-підприємець (ФОП), який працює на Єдиному податку на 2-й категорії (що передбачає до 1 млн. грн. неоподатковуваної річної виручки) і реалізовує продукцію юридично від свого імені, але фактично від імені громадської організації. Бухгалтерія в цьому випадку — елементарна і наші юристи, котрі долучаються до цього проекту, зможуть навчити і консультувати в процесі всі особливості відносин з контролюючими органами.
2) Спільна торгова марка
Також плануємо юридично об'єднати осередки-майстерні в Громадську спілку. Згідно ЗУ Про громадські об'єднання: “Громадська спілка- це громадське об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи. ”(Розділ 1, стаття 1.4). На неї (спілку) планується зареєструвати торгову марку “Добрі руки”.

Ця юридична особа (Громадська спілка) і буде провадити соціальний проект “Добрі руки”, координувати взаємодію осередків, організовувати спільні заходи, зустрічі, а також просувати торгову марку “Добрі руки” на ринку через інтернет і соціальну частку реклами українських ЗМІ.
3) Інтернет-магазин
На нашому сайті dobri-ruky.org буде вкладка Вироби (інтернет-магазин, у якому майстерні зможуть виставляти і реалізовувати свою продукцію).
4) Маркетингові консультації
На нашому сайті для внутрішнього бачення — тобто для користувачів-спільнот буде вкладка “Форум”, яка буде поділена на п'ять блоків:
 • Юридичний.
 • Проектний.
 • Виробничо-технологічний.
 • Маркетинговий.
 • Соціально-психологічний.
Кожен із них буде поділено на дві частини:
 • Відповіді на часті запитання, котра міститиме всю необхідну інформацію для провадження діяльності у певному напрямі.
 • Власне Форум, де користувачі зможуть створювати свої теми запитань, а спеціалісти, кожен із своєї сфери, консультуватимуть їх.
Також плануємо запрошувати відповідних експертів на навчальні вишколи, які будуть проводитись як дводенні навчання по різних секторах. Окрім того, навчання включатиме в себе обмін досвідом та питаннями.
5) Аукціон-ярмарок
Наша громадська спілка має стати організатором щорічного аукціону-ярмарку, куди б з'їжджались представники всіх організацій-членів ГС “Добрі руки”, на якому б вони (асистенти, майстри і “друзі”) реалізовували свою продукцію, проводили майстер-класи із виготовлення своїх виробів, а також, що найголовніше, свідчити про стосунки з людьми з особливими потребами, котрі змінюють їх.
info@dobri-ruky.org