Добрі руки
Соціальний проект
допомоги особам із неповносправністю
Разом легше!

Працетерапія

У цьому розділі Ви можете знайти інформацію про різні види праці (історію їхнього створення, майстер-класи, ідеї готових виробів).
Це може бути що завгодно: від випічки хліба до садівництва, від роботи з глиною до приготування варення.
Бажаємо Вам приємного перегляду, натхнення у Вашій роботі і багато гарних ідей.
 • Айріс фолдінг.
 • Валяння.
 • Декупаж.
 • Дерево.
 • Екоторби.
 • Ідеї з фетру.
 • Квілінг.
 • Мило.
 • Новорічні прикраси.
 • Плетіння з дроту.
 • Полімерна глина.
 • Свічки.
 • Скрапбукінг.
 • Слінгобуси.
 • Плетіння з газет.
 • Поєднання кольорів.
Інші матеріали буде додано найближчим часом.
Повністю матеріали виробничо-технологічного напрямку доступні для завантаження тут (архів 7z розміром 32.4 мб).

Айріс фолдінг

Техніка Айріс фолдінг виникла на території Голландії. Ця техніка досить проста і цікава для людей будь-якого віку, особливо вона подобається дітям, так як отримується в результаті зображення радує око об'ємом і яскравим просторовим рішенням.
На перший погляд дивна назва цієї техніки пояснюється досить просто — готове зображення, створене з використанням даної техніки, дуже нагадує за своєю структурою будова райдужної оболонки людського ока.
Спочатку для виготовлення робіт в техніці Айріс фолдінг використовувалися смужки кольорового паперу, за допомогою яких можна отримати найнесподіваніші і оригінальні зображення. Сьогодні широке застосування при створенні робіт у цій техніці отримали атласні стрічки, оксамитова папір, подарунковий папір кольоровий картон.
Техніку Айріс фолдинга без особливих зусиль можуть освоїти діти, знайомі з числами першої сотні. Таке обмеження визначається необхідністю виконувати накладення смужок паперу або стрічок в певному порядку, зазначеному на малюнку-шаблоні.
Тепер хочеться трохи зупинитися на самій техніці. Для виготовлення роботи в техніці Айріс фолдинга використовується Айріс-шаблон, на якому видно контури готового зображення, а також вказаний порядок і напрямок розміщення смужок паперу або стрічок, а також їх колір.
На підготовчому етапі на лист основи майбутньої роботи, зазвичай це щільний картон або щільний папір, наноситься зображення шаблону. По контуру шаблона на аркуші основи вирізається фігурне вікно, в якому надалі і з'явиться створюване зображення.
Далі, відповідно до ширини смуг на шаблоні, готуються смужки паперу або стрічки потрібного розміру. Ширина стрічок визначається, виходячи з розмірів ширини смуг на шаблоні. Для паперових смуг ширина смуги шаблону множиться на два і до отриманого результату додається кілька міліметрів для накладення однієї деталі на іншу.
Довжина смуг залежить від розмірів готового зображення, зазвичай буває достатньо нарізати смуги трохи більше, ніж максимальний розмір шаблону.
Кожна смужка паперу згортається удвічі. Стрічки вдвічі не згортаються, так як їх краї оброблені на виробництві.
Айріс-шаблон закріплюється на лицьовій поверхні паперу-основи таким чином, щоб його зовнішній контур строго збігався з вирізаним зображенням. Для простоти роботи з шаблоном він добре фіксується, щоб не сповзав під час роботи.
Після того, як підготовчий етап завершено, приступають власне до виготовлення зображення.
Починати роботу слід з приклеювання смужки кольорового паперу або стрічки у відповідності з розташуванням смуги з цифрою 1 на шаблоні. При цьому важливо точно дотримуватися кордону смужок, позначені на шаблоні.
Після того, як перша смужка буде розміщена в строго визначеному шаблоном місці згином, зверненим до його першої лінії, вона обрізається відповідно до контурами зображення і фіксується по краях за допомогою звичайного клею.
Так, одна за однією, відповідно до позначень на Айріс-шаблоні, приклеюються всі смужки.
Існує кілька видів Айріс-шаблонів. В одних випадках центральна частина зображення залишається вільною і вимагає наклеювання яскравою, відповідною за тоном до всього зображення паперу, в інших випадках Айріс-шаблон створений таким чином, що зображення немов скручується по спіралі до центру.
Після того, як всі смужки приклеєні, з виворітного боку проклеюється щільний аркуш паперу, який і сховає всі місця фіксації смуг паперу або стрічок. З лицьового боку після видалення зафіксованого раніше шаблону, вже можна милуватися готовим зображенням.
Зображення, виконані в техніці Айріс фолдинга, є чудовою прикрасою для вітальних листівок, колажів, обкладинок для книг, закладок, записок і фотоальбомів.
Майстер-класи:
Архів з ідеями та схемами айріс-фолдінгу можна завантажити тут.
      

Валяння

Валяння вовни (Фелтінг, фільцювання, фільц, набивання) — це особлива техніка рукоділля, в процесі якої із вовни для валяння створюється малюнок на тканині чи шерсті, об’ємні іграшки, панно, декоративні елементи, деталі одягу чи аксесуари. Лише натуральна вовна має властивість звалюватися. Здатність звалюватися вовни винайдена біля 8000 років тому. З часом, з ручного способу обробки процес автоматизувався і починаючи з 19ст були створені валяльні преси і голкопробивні машини.
Розрізняють два види валяння: сухе та мокре.
Валяння голками (сухе валяння) - це ущільнення вовни спеціальними голками, які завдяки своїм зазубринкам зпутують волокна, змішують і підцеплюють їх. Головною особливістю є те, що при сухому валяння, фелтінг нагадує ліплення з глини, в результаті можна отримати об'ємні вироби будь-якої форми.
Мокре валяння здійснюється з допомогою спеціального мильного розчину. Цей спосіб дозволяє звалювати одяг, панно, взуття, робити войлочне полотно.
Основні інструменти, що використовуються у валянні:
 • для сухого: голки для валяння, спеціальний мат;
 • для мокрого: спеціальний мильний розчин, пузирчаста плівка.
Корисні посилання:

      

Декупаж

Декупаж – це один з різновидів хенд-мейд, метод декорування різних поверхонь, будь то меблі, посуд, одяг, взуття або предмети інтер’єру. Техніка декупажу дозволяє створювати справжні шедеври, часом зі старих, здавалося б, уже зовсім непотрібних речей.
Сама назва декупаж походить від французького decouper – вирізати. Зображення, вирізані з паперу, шкіри, тканини та інших матеріалів прикріплюються до декоруємої поверхні найчастіше за допомогою клею і покриваються декількома шарами лаку.
Особливою популярністю користується декупаж з серветок, доступного і простого у використанні матеріалу, різноманітних фактур і забарвлень. Для початку вирізають або виривають вподобаний елемент серветки, потім відділяють верхній шар із зображенням і укладають його на декоруємої поверхню. Попередньо можна оригінально оформити краї серветки обпаливши їх вогнем. Потім на елемент серветки від центру до країв рясно наносять пензликом клей ПВА, стежачи за тим, щоб не утворювалися складки. Після того як декор висохне, виріб покривають лаком.
Якщо ви декоруєте дерев’яну поверхню, то серветку можна прикріпити і іншим способом. Спочатку поверхню обробляють наждачним папером, потім грунтують акриловою фарбою, після того як основа висохне, необхідно нанести на поверхню клей ПВА, коли він висохне, розмістити елемент серветки, накрити поверхню вощеного папером і пропрасувати праскою на другому режимі, після цього приступаємо до заключного етапу, покриваємо поверхню лаком.
У Декупаж використовують різні техніки, такі як золочення, зістарювання, кракле (візерунок з тріщин) та інші. Вироби оформляються у таких стилях як Шеббі-шик (потертий шик), прованс (провінція), вікторіанський, етно та інших.
На мій погляд, найбільш цікавий декупаж в техніці кракле. Для цих цілей використовується кракелюрний лак, який наноситься на поверхню між двома шарами фарби різного кольору, при цьому верхній шар фарби зазвичай світлого тону, частіше білий. Однокомпонентний кракелюрний лак покриває фінішну фарбу тріщинами, в яких проявляється нижній шар фарби і таким чином створюється той самий ефект старіння. У підсумку, тріщини просвічуються через серветку. Двокомпонентний кракелюрний лак відрізняється від однокомпонентного тим, що 2 компонента з різним часом висихання послідовно наносяться безпосередньо на приклеєну серветку. Через різницю часу висихання утворюється сітка з тріщин, які згодом затирають масляної пастеллю, патиною і ін.
Кракелюрний лак – це розведений у воді типографський клей, його можна замінити желатином, яєчним білком, клеєм ПВА, столовим 9 -% оцтом, гелем для прання.
Декупаж, в стилі Шеббі-шик, виконується аналогічним кракле способом, поверхня грунтується темною фарбою, після того як вона висохне окремі ділянки, найбільш схильні до старіння, наприклад, кути натираються парафіном. Потім наноситься шар світлої фарби (слонової кістки, бежевий, кремовий) і після її висихання місця, натерті парафіном, обробляють дрібнозернистим наждачним папером. Потертості, утворені таким чином, і надають виробу той самий неповторний потертий шик.
Обробні дошки, ялинкові прикраси, шкатулки, підноси, вази, рамки для фотографій, що тільки не оформляють в техніці декупаж. Існує навіть вишивка для ледачих – декупаж на канві. Все те ж саме, серветка клеїться на канву, а після того як вона висохне необхідно проткнути голкою кожну клітинку.
Корисні посилання:

      

 

info@dobri-ruky.org